Image default
Жаңылыктар

Кыргыз Республикасынын мамлекеттик сыйлыктары менен сыйлоо жөнүндө ЖАРЛЫГЫ

Кыргыз Республикасынын мамлекеттик сыйлыктары менен
сыйлоо жөнүндө ЖАРЛЫГЫ
_____________________________________________________________
Кыргыз Республикасынын социалдык-экономикалык, интеллектуалдык жана маданий потенциалын өнүктүрүүгө кошкон олуттуу салымы, кесиптик ишиндеги чоң жетишкендиктери үчүн, ошондой эле Кыргыз Республикасынын Көз карандысыздыгынын күнүнө байланыштуу:
сыйлансын:
III даражадагы “Манас” ордени менен:
Азыкбаев Курмангазы Айылчиевич – композитор, музыкант, “Кыргыз Республикасынын музыка ишмерлер союзу” коомдук бирикмесинин мүчөсү;
Баюми Саид Мохамед Елсаид – “Бүткүл дүйнөлүк жаштар ассамблеясы” коомдук бирикмесинин президенти;
Джанузаков Канат Чыныбаевич – Кыргыз-Түрк “Манас” университетинин спорт илимдери факультетинин деканы;
Осмонов Кыргызбай Арапбаевич – Т. Сатылганов атындагы Кыргыз улуттук филармониясынын башкы директору;
“Даңк” ордени менен:
Баялинова Евгения Борисовна – А. Малдыбаев атындагы В.И. Ленин ордендүү Кыргыз улуттук академиялык опера жана балет театрынын балет боюнча концертмейстери;
Эралиева Каныкей Иманалиевна – ырчы, композитор, “Кыргыз Республикасынын композиторлор союзу” коомдук бирикмесинин мүчөсү;
“Даңк” медалы менен:
Букуев Нурдин Медетбекович – “Кыргыз футболдук союзу” юридикалык жактардын бирикмесинин башкы катчысы,
Кутуев Омурбек Алымбекович – “Кыргыз футболдук союзу” юридикалык жактардын бирикмесинин вице-президенти,
Мамбеталиев Мурсакул Джумакадырович – Кыргыз Республикасынын Улуттук телерадиоберүү корпорациясынын “Котормо” студиясынын продюсери;
Сыдыкбекова Гулнара Советбековна – Т. Сатылганов атындагы Кыргыз улуттук филармониясынын
К. Орозов атындагы академиялык эл аспаптар оркестринин артисти;
“Кыргыз Республикасынын эл артисти” ардак наамы:
Айтыкеев Асанкоджо Ароновичке – “Кыргызтелефильм” чыгармачылык-өндүрүштүк кино-видео фирмасынын жогорку категориядагы кинорежиссеру;
Апыев Талантбек Мамытовичке -С. Ибраимов атындагы Ош улуттук драма театрынын көркөм жетекчиси;
Артыков Кадыралы Джусуповичке – И. Арабаев атындагы Кыргыз мамлекеттик университетинин музыка кафедрасынын башчысы;
Бейшекеев Сыймыкбек Токтогуловичке – эстрада ырчысы, “Сыймык” чыгармачылык-оюн-зоок борборунун артисти;
Жумалиев Бакыт Арстанбековичке – Жалал-Абад облустук Барпы атындагы кыргыз драма театрынын режиссеру, артисти;
Иманалиев Зайнидин Сабитовичке – М. Мусулманкулов атындагы балдар искусство мектебинин комуз классы боюнча мугалими, Кочкор району, Нарын облусу;
Исмаилов Сапарга – Т. Сатылганов атындагы Кыргыз улуттук филармониясынын алдындагы эстрада-фольклордук жана элдик бий студиясынын жетекчиси;
Кочорбаева Жипариса Абдыкадыровнага – Т. Абдумомунов атындагы Кыргыз улуттук академиялык драма театрынын артисти;
Мамбетов Мурат Аваловичке – актер, режиссер, “Кыргызстан театр ишмерлери союзу” коомдук бирикмесинин мүчөсү;
Нарбаева Алтынай Абдуллаевнага – Чүй облусунун Ысык-Ата районунун маданият бɵлүмүнүн Б. Эдигеев атындагы “Ысык-Ата-Арашан” элдик-фольклордук ансамблинин солисти;
Одуракаев Бусурман Кожокуловичке – Т. Абдумомунов атындагы Кыргыз улуттук академиялык драма театрынын артисти;
Рыскулов Асанбекке – Т. Сатылганов атындагы Кыргыз улуттук филармониясынын К. Орозов атындагы академиялык эл аспаптар оркестринин артисти;
Сейдракманов Назаркул Эшенкуловичке – Кыргыз улуттук “Манас” театрынын артисти, манасчы;
Торабеков Чирмаш Топчибаевичке – Т. Сатылганов атындагы Кыргыз улуттук филармониясынын солисти-вокалисти;
Уралиев Намазбек Келгенбаевичке – К. Молдобасанов атындагы Кыргыз улуттук консерваториясынын комуз классы боюнча улук окутуучусу;
“Кыргыз Республикасынын эл жазуучусу” ардак наамы:
Рысбаев Сулайман Казыбаевичке – жазуучу, “Кыргыз Республикасынын улуттук жазуучулар союзу” коомдук бирикмесинин алдындагы балдар адабияты секциясынын жетекчиси;
Сыдыкова Кален Султангазиевнага – жазуучу, журналист, Кыргыз Республикасынын Мамлекеттик китеп палатасынын директорунун орун басары;
“Кыргыз Республикасынын эл сүрөтчүсү” ардак наамы
Турсункулов Асан Амановичке – сүрөтчү, “СЫРДАНА” коомдук бирикмесинин президенти, Бишкек шаары;
“Кыргыз Республикасынын эмгек сиңирген артисти”
ардак наамы:
Акматалиев Бердибек Качкыновичке – А. Малдыбаев атындагы В.И. Ленин ордендүү Кыргыз улуттук академиялык опера жана балет театрынын жогорку категориядагы хор артисти;
Дуйшеев Туратбек Мукашовичке – Кыргыз Республикасынын Ички иштер министрлигинин Ички аскерлеринин 702 аскер бөлүгүнүн аскер оркестринин солисти;
Жамантаева Басбүбү Абдываповнага – А. Жайнаков атындагы Баткен облустук музыкалык-драма театрынын директорунун орун басары;
Кыдыраалиев Муратбек Төлөевичке – М. Рыскулов атындагы Нарын облустук мамлекеттик академиялык музыкалык-драма театрынын артисти;
Мамытова Кишимжан Жакыповнага – Жалал-Абад облусунун Аксы районунун Н. Борошов атындагы балдар искусство мектебинин жетекчиси;
Мукушева Фатима Ивановнага – А. Изибаев атындагы Кыргыз мамлекеттик циркинин жогорку категориядагы артисти;
Осмонова Айсалкын Азизовнага – Т. Абдумомунов атындагы Кыргыз улуттук академиялык драма театрынын артисти;
Тимошенко Валентин Григорьевичке – К. Молдобасанов атындагы Кыргыз улуттук консерваториясынын камералык ансамбль жана концертмейстер классы кафедрасынын башчысы;
“Кыргыз Республикасынын маданиятына эмгек сиңирген ишмер” ардак наамы:
Айдаралиев Бекболот Рысбековичке – Б. Бейшеналиева атындагы Кыргыз мамлекеттик маданият жана искусство университетинин окутуучусу;
Алымкулов Бактыбек Токтоналиевичке – Б. Бейшеналиева атындагы Кыргыз мамлекеттик маданият жана искусство университетинин оркестр дирижерлугу кафедрасынын доценти;
Алышбаева Дамира Жумановнага – Кыргыз Республикасынын Билим берүү жана илим министрлигинин республикалык дене тарбия, спорт жана маданият боюнча методикалык борборунун директорунун орун басары;
Аттакурова Нуруйлага – Р. Абдыкадыров атындагы Ош облустук филармониясынын Б. Мадазимов атындагы эл аспаптар оркестринин дирижеру;
Байтыкеева Джумабюбюга-Т. Абдумомунов атындагы Кыргыз улуттук академиялык драма театрынын тигүү цехинин кызматкери;
Жещинский Александр Николаевичке-К. Молдобасанов атындагы Кыргыз улуттук консерваториясынын доценти;
Исакова Жээнгуль Ыбышовнага – Кыргыз Республикасынын Улуттук телерадиоберүү корпорациясынын “Алтын казына” борборунун башчысынын орун басары – менеджери;
Кадыракунов Керимбек Мусуркановичке – акын, “Кыргыз Республикасынын улуттук жазуучулар союзу” коомдук бирикмесинин төрагасынын орун басары;
Касымалиев Алмазбек Талиповичке – Кыргыз Республикасынын Улуттук телерадиоберүү корпорациясынын “Маалымат” чыгармачыл-өндүрүштүк бирикмесинин шеф-редактору;
Касымбеков Тургунбекке – сүрөтчү, “Кыргыз Республикасынын сүрɵтчүлɵр союзу” коомдук бирикмесинин мүчɵсү;
Качибеков Кушубек Исановичке – “АЛТАЙ-МАНАС-ТАЛАС” коомдук бирикмесинин төрагасы, Бишкек шаары;
Нурмамбетов Садыркулга – Кыргыз Республикасынын маданият, маалымат, спорт жана жаштар саясаты министринин коомдук башталыштагы кеңешчиси;
Сартмырзаева Күлсада Кадыровнага – Жалал-Абад облусунун Токтогул районунун А. Керимбаев атындагы Маданият үйүнүн кызматкери;
Ч. Айтматов атындагы Тил жана адабият институтунун жетектөөчү илимий кызматкери;
Орунтаев Табылды Султановичке – М. Куренкеев атындагы Кыргыз мамлекеттик музыкалык окуу жайынын кыргыз эл аспаптары бөлүмүнүн мугалими;
Осмонов Кубаныч Абдрасуловичке – К. Молдобасанов атындагы Кыргыз улуттук консерваториясынын доценти;
Торогельдиев Алтынбек Атыр уулуна – сүрөтчү-монументалист, “Кыргыз Республикасынын сүрɵтчүлɵр союзу” коомдук бирикмесинин мүчɵсү;
Тулобердиев Калыбек Кемеловичке – Б. Бейшеналиева атындагы Кыргыз мамлекеттик маданият жана искусство университетинин окуу иштери боюнча проректору;
Кыргыз Республикасынын Ардак грамотасы менен
сыйлансын:
Абдраева Айгуль Толоковна – И. Арабаев атындагы Кыргыз мамлекеттик университетинин чет тилдер кафедрасынын профессорунун милдеттерин аткаруучу;
Амантаев Алижан Тургунбаевич – “Дүйнөлүк этнооюндар конфедерациясы” юридикалык жактардын бирикмесинин башкы сүрөтчүсү
Борубаев Эрнест Кабылович – сатира артисти;
Бруг Любовь Петровна – Б. Бейшеналиева атындагы Кыргыз мамлекеттик маданият жана искусство университетинин хор дирижерлугу кафедрасынын доцентинин милдеттерин аткаруучу;
Букеев Мисиралы Каракойчиевич – А. Умуралиев атындагы Бишкек шаардык драма театрынын директору;
Дуйшеев Омуралы – Кыргыз Республикасынын Улуттук телерадиоберүү корпорациясынын “Маданият-Тарых-Тил” телеканалынын баяндамачысы;
Жолдошова Бүүсара – Баткен райондук маданият бөлүмүнүн Апкан айылдык китепканасынын башчысы;
Жоробаев Азамат Орозалиевич- Т. Сатылганов атындагы Кыргыз улуттук филармониясынын
Н. Тугелов атындагы “Ак-Марал” Кыргыз мамлекеттик бий ансамблинин балет артисти;
Жумабекова Халида Жапаровна – Т. Сатылганов атындагы Кыргыз улуттук филармониясынын
К. Орозов атындагы академиялык эл аспаптар оркестринин артисти;
Ким Глеб Олегович – А. Малдыбаев атындагы В.И. Ленин ордендүү Кыргыз улуттук академиялык опера жана балет театрынын жогорку категориядагы опера солисти;
Кисляк Владимир Геннадьевич – Ч. Айтматов атындагы Мамлекеттик улуттук орус драма театрынын актеру, жетектөөчү сахна чебери;
Кожогелдиев Шайлообек Сайитович – Ош шаардык маданият башкармалыгынын артисти;
Көбөкова Кенжегүл Султековна – Т. Сатылганов атындагы Кыргыз улуттук филармониясынын А. Үсөнбаев атындагы
“Эл шайырлары” фольклордук тобунун артисти;
Крайнов Валерий Михайлович – Ч. Айтматов атындагы Мамлекеттик улуттук орус драма театрынын режиссер-коюучусу;
Куланбаев Болотбек Чалбаевич – М. Жангазиев атындагы Кыргыз мамлекеттик куурчак театрынын директору;
Кулмамбетова Гүлжан Тагайболотовна – Кыргыз Республикасынын Улуттук телерадиоберүү корпорациясынын “Ала-Тоо 24” телеканалынын баяндамачысы;
Курманова Наргиза Жолдошбековна – виолончелист, композитор, “Кыргыз Республикасынын композиторлор союзу” коомдук бирикмесинин мүчөсү;
Мамбеталиева Гүлай – кол өнөрчү, Нарын облусунун
Ат-Башы районунун Ак-Муз айылынын тургун;
Мукашев Эркин Толенович – эстрада ырчысы, продюсер, “Фрунзе” эстрада тобунун жетекчиси;
Ставриди Нина Никифоровна – М. Жангазиев атындагы Кыргыз мамлекеттик куурчак театрынын көркөм коюу бөлүмүнүн башчысы;
Турапова Айтурган Каримбердиевна
– Т. Сатылганов атындагы Кыргыз улуттук филармониясынын камералык оркестринин солисти-пианисти;
Шекенова Аида Жумагазиевна – “ЭлТР” мамлекеттик телерадиоберүү компаниясынын “Маданият” бөлүмүнүн редактору;
Шутова Оксана Валерьевна – А. Малдыбаев атындагы В.И. Ленин ордендүү Кыргыз улуттук академиялык опера жана балет театрынын опера солисти, жетектөөчү сахна чебери;
Кыргыз Республикасынын Президенти Жапаров Садыр